– Nie są dla nas ważne zapatrywania czy poglądy polityczne osób, które nagradzamy – mówił prof. Jan Ludwiczak, prezes Fundacji. – Szanujemy je, ale nie są one kryterium, według którego oceniamy ludzi. Dla nas najważniejsze jest to, aby te osoby wyróżniały się spośród innych swoją twórczą pracą i dokonaniami, które mogą być przykładem i wzorem dla innych, z których możemy być dumni. Nagradzamy ludzi, którzy wyrastają ponad przeciętność, tworzą coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, bez względu na czas i okoliczności, w jakich przyszło im żyć i działać.
Zebrani goście minutą ciszy uczcili pamięć Ireny Szewińskiej i Kazimierza Kutza, laureatów poprzednich edycji Godła. Wyjątkowa nagroda Orła Białego jest przyznawana co dwa lata od 2007 roku. Dotychczas otrzymało to wyróżnienie wiele wybitnych osobistości i firm cieszących się uznaniem również na arenie międzynarodowej, m.in. prof. Maria Siemionow, Adam Małysz, Marek Kondrat, Zbigniew Wodecki, Solange i Krzysztof Olszewscy.
Podczas tegorocznego VII finału to niezwykłe wyróżnienie otrzymali:
Prof. Tadeusz Maliński – wybitny naukowiec, który od ponad 20 lat wykłada na najbardziej prestiżowych uniwersytetach amerykańskich, m.in. na Harvardzie (Boston) czy Uniwersytecie Stanforda (Kalifornia). Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Nobla za osiągnięcia naukowe i nowe wdrożenia głównie w dziedzinie bionanotechnologii oraz za jej wykorzystanie w medycynie.
Prof. Henryk Skarżyński – wybitny naukowiec mogący się pochwalić bogatym dorobkiem w wielu obszarach. Jak podkreślano podczas uroczystości, gdyby tym dorobkiem obdzielić tuzin ludzi nauki, to każdy mógłby być uznany za osobę wybitną. Prof. Henryk Skarżyński jest bowiem jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy naukowców, cieszący się uznaniem i szacunkiem całego naukowego świata za swoje dokonania i naukową działalność. Jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach.
Nie sposób wymienić tu nawet niewielkiego wykazu jego najważniejszych osiągnięć naukowych, klinicznych i wdrożeniowych, które spotkały się z uznaniem i podziwem na świecie. Jest ich tyle, że można by nimi obdzielić z tuzin naukowców, a i tak wszyscy byliby uznani za wybitnych. Ten wyjątkowy naukowiec i praktyk jest autorem wielu nowatorskich prac badawczych, programów naukowych i innowacyjnych metod przywracających ludziom słuch, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Jest też autorem lub współautorem ponad 150 różnych nowatorskich procedur klinicznych i 18 patentów krajowych i zagranicznych. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej, i stworzył tym samym stały program stosowania implantów słuchowych w naszym kraju.
Jako pierwszy na świecie wykonał w 2002 roku, stworzoną przez siebie metodą, operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie dwa lata później u pierwszego na świecie dziecka, dając szansę na zdecydowaną poprawę jakości życia tych chorych.
Jest autorem i współautorem ponad 1000 publikacji i ponad 3000 doniesień naukowych na zagranicznych i krajowych konferencjach, kongresach, sympozjach. Ponad 800 jego publikacji znajduje się w międzynarodowych bazach naukowych.
Jest promotorem 27 przewodów doktorskich, opiekunem 11 rozpraw habilitacyjnych; wypromował 6 profesorów. Należy do wielu prestiżowych międzynarodowych towarzystw naukowych, które swą działalnością obejmują takie obszary medycyny jak: otorynolaryngologia, audiologia, foniatria i rehabilitacja. Często stał się ich członkiem jako pierwszy lub jeden z pierwszych Polaków w historii. Otrzymał 3 tytuły doktora honoris causa polskich uczelni i 3 tytuły profesora honorowego uniwersytetów zagranicznych. Odznaczony Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i przez króla Belgii (dwukrotnie), prezydentów Gruzji i Ukrainy, a także papieża Franciszka. Ponadto posiada ponad 100 innych odznaczeń i wyróżnień krajowych oraz zagranicznych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk.
Statuetkę Godła Orła Białego otrzymało jeszcze 12 wybitnych osób i uznanych firm, m.in.:
Krystyna Janda – wybitna aktorka filmowa i teatralna, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia oraz Och-Teatru w Warszawie. Nagroda przyznana za wielki wkład w rozwój polskiej kultury i jej rozsławianie na świecie.
Anita Włodarczyk – wybitny sportowiec, lekkoatletka, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem. Nagroda przyznana za nadzwyczajne sukcesy sportowe i rozsławianie dobrego imienia polski na całym świecie.
Czesław Lang – kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery kolarza działacz sportowy oraz organizator Tour de Pologne – jednego z najważniejszych wyścigów we współczesnym świecie. Nagroda przyznana za wybitne zasługi na rzecz rozwoju polskiego kolarstwa i jego promocji na świecie.
Rafał Dutkiewicz – przedsiębiorca i samorządowiec, w latach 2002–2018 prezydent Wrocławia. Nagroda przyznana za owocną prezydenturę, podczas której Wrocław stał się jednym z najpiękniejszych miast w Polsce.
Prezes Dariusz Miłek – znany na arenie międzynarodowej przedsiębiorca, właściciel wielu firm oraz znanej, niezwykle cenionej zawodowej grupy kolarskiej CCC Development Team. Nagroda przyznana za rozsławianie Polski na świecie oraz za sukcesy w łączeniu biznesu i w sportu.
Anna Dymna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Nagroda przyznana za wielki wkład w polską kulturę i jej rozsławianie na świecie.
Zygmunt Rafał Trzaskowski – założyciel i dyrektor firmy Herz Systems LTD z Zielonej Góry, która specjalizuje się w badaniach i produkcji systemów obronnych na rzecz Sił Zbrojnych Polski i NATO, uczestniczący także w międzynarodowych projektach kosmicznych. Nagroda przyznana za wielkie zasługi dla polskiego sektora kosmicznego i obronności kraju.
Piotr Giermaziak – przedsiębiorca, założyciel i twórca sukcesów firm Wix-Filtron, Netbox, Convert, Auto ABC z powiatu gostyńskiego. Nagroda przyznana za wkład w rozwój przedsiębiorczości w regionie.
Prof. Jacek Maria Majchrowski – polski prawnik, historyk doktryn politycznych i prawnych, były członek Trybunału Stanu. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Od 2002 roku prezydent Krakowa – najdłużej urzędujący w historii miasta. Nagroda przyznana za wielkie zasługi na rzecz odnowy i rozwoju królewskiego grodu.
Janusz Kubicki – polski samorządowiec i menedżer, od 2006 roku prezydent Zielonej Góry. Nagroda przyznana za dynamiczny rozwój miasta i całej lokalnej społeczności.