W tegorocznej wideokonferencji LION uczestniczy 32 ośrodków: z Polski, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Brazylii, Portugalii, Turcji, Hiszpanii, Szwajcarii, Fundlandii i Stanów Zjednoczonych. Zaprezentowane zostaną 50 operacji z zakresu: leczenia otosklerozy, ossikuloplastyki, perlaka, implantów ucha środkowego, implantów na przewodnictwo kostne, implantów ślimakowe oraz neurootologii.
Ze Światowego Centrum Słuchu transmitowane będą dwie operacje wykonywane przez prof. Henryka Skarżyńskiego: w poniedziałek unikalna w świecie operacja częściowej głuchoty z elektrycznym dopełnieniem zachowanych resztek słuchowych wg. Metody sześciu kroków Skarżyńskiego przeprowadzona u nastolatki, a we wtorek przygotowani są pacjenci z otosklerozą, u których zostanie zastosowany implant pasywny „Skarżyński Piston”.
Projekt LION, zainicjowany w roku 2006, stawia sobie za zadanie wykorzystanie najnowszych technologii telekonferencyjnych do ustawicznego kształcenia lekarzy otolaryngologów na całym świecie. W ramach LION działa stała interaktywna światowa sieć szkoleniowa, zapewniająca bezpośredni dostęp do wiedzy i doświadczenia międzynarodowych ekspertów z zakresu otologii
i neurootologii każdemu lekarzowi, który dysponuje komputerem i dostępem do internetu. Kluczowym elementem tego programu są doroczne wideokonferencje z udziałem otochirurgów reprezentujących wiodące ośrodki na całym świecie.
Każdą edycję konferencji obserwuje bardzo dużo uczestników w salach konferencyjnych szpitali i uniwersytetów medycznych na całym świecie. Także w nowoczesnym studiu telekonferencyjnym Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach można obserwować pokazowe operacje transmitowane z wiodących ośrodków światowych. Uczestnicy mają także możliwość wzięcia udziału w dyskusji i zadawania pytań chirurgom prezentującym techniki poszczególne operacyjne.
Operacje pokazowe prof. Henryka Skarżyńskiego można obejrzeć 13 maja o godz.: 8.15, a 14 maja o godz. 9.45. Transmisja dostępna jest pod linkiem: https://lion-web.org/.