– Dziś widzimy, jak Fundusze Europejskie działają w Polsce, obserwując rozwój ponad 600 tego typu przedsięwzięć realizowanych w całym kraju, widzimy, że z funduszy nie tylko korzystają przedsiębiorcy, ale korzystamy przede wszystkim my – obywatele – mówił Minister Kwieciński podczas spotkania z pracownikami w Światowym Centrum Słuchu – Dzięki Funduszom Europejskim pokonaliśmy wiele problemów ze słuchem u pacjentów, możliwe stało się także oferowanie polskiemu pacjentowi najnowszych technik leczenia.
Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zostało wybudowane właśnie dzięki Funduszom Europejskim, a także wieloletniemu doświadczeniu – w niecałe dwa lata. Uroczystego otwarcia tej unikatowej w skali globalnej placówki – swoją obecnością uświetnili przedstawiciele świata polityki, gospodarki, biznesu, kościoła, mediów oraz naukowcy z Polski i ze świata.
Centrum jest zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, wyposażonym w unikalną aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem technicznym, jak i znakomicie przygotowanym centrum edukacyjnym, prowadzącym szeroko zakrojoną działalność badawczą i edukacyjną umożliwiającą szkolenie specjalistów z całego świata, z obszaru medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii. To najważniejsza w kraju placówka zajmująca się poszukiwaniem nowych sposobów diagnozowania i leczenia wad zmysłów. 10 maja 2018 r. minęła 6 rocznica uroczystego otwarcia placówki.
Pomysłodawca i dyrektor Centrum prof. Henryk Skarżyński, stworzył od podstaw zaplecze naukowe i kliniczne, które pozwoliło naukowcom z kraju i ze świata rozwiązywać najbardziej złożone problemy i podejmować najbardziej oryginalne wyzwania w zakresie innowacyjnych technologii. Światowe Centrum Słuchu nie tylko z nazwy jest „światowe”. To ośrodek, w którym jako pierwszym w Polsce czy na świecie wykonuje się innowacyjne procedury w zakresie otochirurgii, rehabilitacji, diagnostyki zaburzeń słuchu.
– Ilekroć mamy okazję witać w Kajetanach gości z zagranicy zawsze podkreślam, że stworzenie Światowego Centrum Słuchu w takim kształcie było możliwe dzięki środkom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, które w wysokości 73 % uzupełniły pozostałą, wypracowaną przez nasz zespół część budżetu. – mówi prof. Henryk Skarzyński, pomysłodawca i założyciel Centrum. – Naszym obowiązkiem jest ich gościć, aby w przyszłości wspólnie stworzyć coś wyjątkowego dla obywateli Europy w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń zmysłów, zaburzeń komunikacyjnych. To właśnie w Kajetanach wiele operacji chirurgicznych wykonano po raz pierwszy w świecie lub miały miejsce promocje najnowszych technologii w naszym obszarze działania. Jesteśmy pionierami we wszczepianiu różnych implantów słuchowych -dotychczas wszczepiliśmy ich ponad 6 500 – oraz wdrażaniu nowych rozwiązań otochirurgicznych pozwalających na znaczne rozszerzenie wskazań i grup docelowych różnych pacjentów – zwłaszcza dziesiątków tysięcy w wieku senioralnym. – dodaje prof. Skarżyński.
Środki unijne umożliwiły także zrealizowanie wielu innych innowacyjnych pomysłów naukowych, klinicznych, dydaktycznych i organizacyjnych. Między innymi dotyczyło to:
– Środki unijne, do których dostęp ma również Polska, to ogromna szansa na realizację wielu inwestycji i zwiększenie konkurencyjności polskiej nauki i gospodarki w świecie. Nie tylko warto z nich korzystać, ale jest to wręcz nasz obowiązek. – dodaje prof. Skarżyński.
Dziś Światowe Centrum Słuchu to wizytówka polskiej medycyny. Osiągnięcia zespołu od początku były dostrzegane i nagradzane przez przedstawicieli najwyższych władz w Polsce. Centrum było wielokrotnie odwiedzane przez przedstawicieli rządu, parlamentu oraz zagraniczne delegacje. Ośrodek zwiedzały także Pierwsze Damy Polski, Słowacji, Rosji, Azerbejdżanu, Ukrainy i Estonii. W Kajetanach gościli także Prezydenci Światowych i Europejskich Towarzystw Naukowych, Ambasadorowie wielu krajów świata.
W ciągu sześciu lat od otwarcia Centrum prof. Henryk Skarżyński uruchomił siedem pionierskich programów wszczepienia nowych implantów słuchowych typu: Codacs, Bonebridge, Baha 4 Attract System, MET, Synchrony, Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler oraz Cochlear OSIA OSI100. To w praktyce oznacza, że polscy pacjenci w Centrum mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Jest to bardzo wymierny dowód pozycji klinicznej i naukowej Centrum.
Obecnie pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m2 powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także Centrum Edukacyjne.
W przychodniach Centrum otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 000 konsultacji i badań.
Dziennie w Centrum, od ponad 15 lat, przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób. Placówka ta, to także dobrze działające i zorganizowane przedsiębiorstwo, które daje pracę ponad 450 pracownikom.
W Kajetanach znajduje się także najlepsze i największe w świecie miejsce do ćwiczenia technik chirurgicznych. Mowa tu o Centrum Edukacyjnym z unikatową pracownią wyposażoną w 30 stanowisk dla otochirurgii i rynochirurgii, nowoczesny sprzęt do ćwiczeń na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym odbywają się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe z zakresu chirurgii okienka okrągłego – WAW Window Approach Workshop. Warsztaty te adresowane są do otochirurgów pragnących poznać najnowsze techniki chirurgiczne, wskazania i zastosowania implantów słuchowych. Szczególną atrakcją tych kursów jest możliwość studiowania zastosowań implantów w leczeniu częściowej głuchoty pod kierunkiem prof. H. Skarżyńskiego, prekursora i twórcy programu leczenia częściowej głuchoty (Partial Deafness Treatment – PDT). Prof. Skarżyński prowadzi rozległą działalność edukacyjną dla studentów i lekarzy z kraju i z zagranicy, wygłaszając wykłady i przeprowadzając pokazowe operacje.
Podsumowaniem tych znakomitych osiągnięć było i jest wiele nagród, które przyznane zostały w dowód uznania środowisk medycznych, naukowych oraz ekspertów z dziedziny ekonomii, zarządzania, a nawet polityki i mediów. W ciągu minionych 6 lat prof. Henryk Skarżyński otrzymał blisko 150 nagród, medali, dyplomów, tytułów honorowych, w tym wiele szczególnie ważnych: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł „Wybitnego Polaka”, tytuł „Człowieka Wolności”, statuetkę Wiktora, Medal Papieski Pro Ecclesia et Pontifice, medal ECCE HOMO oraz Order Uśmiechu, a także Medal im Mikołaja Kopernika przyznany przez Prezydium PAN, medal Archidiecezji Warszawskiej i medal przyznanym przez Prymasa Polski, jest także laureatem plebiscytu „Nauka to Wolność”. Został uhonorowany medalami przez władze Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu im Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGGW w Warszawie. Otrzymał także tytuł Osobowości Roku 2012, Specjalną Perłę Honorową, Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP i porównywaną z nagrodą Nobla – Nagrodę Specjalną Prix Galien. W roku 2015 i 2016, w ogłoszonym przez redakcję „Pulsu Medycyny” rankingu „Lista Stu”, został uznany za nr 1 – najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie, a w pierwszej setce był umieszczany od pozycji 2 do 46 we wszystkich rankingach w ciągu ostatnich 12 lat. W ciągu minionych 6 lat wyróżnieni zostali – medalami państwowymi i resortowymi – także pozostali członkowie Dyrekcji oraz kilkudziesięciu Pracowników. W roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas Dnia Flagi, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył flagi państwowe wyróżnionym organizacjom, w tym Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu.
Warto dodać, że z tym roku w ramach akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się około 600 wydarzeń w całej Polsce. Dla odwiedzających dostępne były m.in. Cytadela Warszawska, Port Lotniczy Rzeszów Jasionka, EC1 w Łodzi, Opera Krakowska, Państwowe Muzeum na Majdanku i wiele innych atrakcyjnych miejsc, zarówno w wielkich miastach jak i małych miejscowościach.