Red. Krzysztof Michalski, zapraszając prof. Henryka Skarżyńskiego na scenę, nie szczędził miłych i ciepłych słów pod adresem nagrodzonego: „Prof. Skarżyński to lekarz i uczony, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Pierwszy w Polsce wszczepił implant ślimakowy osobie niesłyszącej, a kilka lat później – implant do pnia mózgu. Jest twórcą Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy, a następnie Światowego Centrum Słuchu. Jest twórcą pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii. 7 listopada 2016 r. został wyróżniony włączeniem przez Kapitułę do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich.”
Dyplom wręczyli Ewa Mańkiewicz-Cudny Prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz prof. Michał Kleiber.
– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – mówił podczas uroczystości prof. Skarżyński – Bez współpracy świata medycznego ze światem techniki nie byłoby wielu osiągnięć, z których korzystają polscy pacjenci. Możliwości, które stwarzają nauki inżynieryjne i ich zastosowanie w naszej praktyce klinicznej, to wielki wachlarz szans dla polskich pacjentów. Podając za przykład moją dziedzinę medycyny, z dumą mogę powiedzieć, że polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych technologii, jako jedni z pierwszych lub wręcz pierwsi w świcie. To jest właśnie efekt współpracy i przenikania się pomysłów z dziedziny medycyny i techniki. – dodał prof. Skarżyński.
Korzystając z okazji Profesor złożył Gospodarzom serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu, życząc wytrwałości i konsekwencji w działaniu na następne 150 lat.
„Przegląd Techniczny” to najstarsze polskie czasopismo, którego twórcy zapisali piękną kartę w rozwoju polskiej gospodarki w przygotowaniu dla niej fachowych, kompetentnych kadr. Pismo powstało w 1866 r., po Powstaniu Styczniowym, a autorzy, wybitni twórcy techniki podejmowali na jego łamach zagadnienia budownictwa, górnictwa, metalurgii, mechaniki, technologii chemicznych i inne. Na łamach pisma obecna była też publicystyka przemysłowa z elementami ekonomii. Postęp cywilizacyjny i rosnąca ciekawość świata Czytelników, stały się okazją do rozszerzania tematyki o innowacyjne technologie, zagadnienia z zakresu informatyki, a nawet ekologię, przedsiębiorczość, czy wreszcie medycynę i telemedycynę.