Odznaczenia państwowe krajowe
Inne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia krajowe
- Nagroda Gospodarcza SGH za zasługi w kształtowaniu przedsiębiorczości i innowacyjności, a tym samym przyczynianie się do rozwoju gospodarczego Polski, przyznana przez Rektora Szkoły Głównej Handlowej podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu (indywidualnie)
- Tytuł „Osobowość 35-lecia Wolności RP” w kategorii nauka przyznany przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl za niezwykłe umiejętności, wiedzę, pracę oraz trud i wysiłek włożony w budowę polskiej otorynolaryngologii (indywidualnie)
- Nagroda dla konsorcjum, którego członkiem jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w konkursie „Perspektywy Medycyny” za opracowanie i wdrożenie urządzenia Hear Box (lider zespołu)
- Tytuł honorowy Herkules przyznany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia (indywidualnie)
- Wyróżnienie dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w 6. edycji konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” 2023 w kategorii „Innowacyjny szpital – zarządzanie (lider zespołu)
- Nagroda Specjalna – Orzeł Wprost dla Nauki za szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju i tworzenie kształtu dzisiejszej Polski (indywidualnie)
- Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” przyznana przez rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka (indywidualnie)
- Nagroda Ministerstwa Edukacji i Nauki za uzyskanie kategorii A+ w wyniku ewaluacji naukowej za lata 2017–2021 dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (lider zespołu)
- Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki oraz statuetka dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za trud włożony w organizację Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa” oraz za dotychczasowe zasługi w działalności na rzecz popularyzacji osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa (lider zespołu)
- Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki oraz statuetka dla Rady Głównej Instytutów Badawczych za trud włożony w organizację Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa” oraz za dotychczasowe zasługi w działalności na rzecz popularyzacji osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa (lider zespołu)
- Złoty medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” dla prof. Henryka Skarżyńskiego za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej nadany przez Ministra Edukacji i Nauki (indywidualnie)
- Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją i promocją wynalazków na międzynarodowych targach wynalazczości w 2022 roku dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za wynalazek Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej – Skarżyńskiego, wręczony podczas 16. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, Katowice (lider zespołu)
- Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją i promocją wynalazków na międzynarodowych targach wynalazczości w 2022 roku dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za wynalazek Kapsuła Badań Zmysłów, wręczony podczas 16. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, Katowice (lider zespołu)
- Medal honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim”, przyznany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, w dowód uznania za obronę godności każdego człowieka oraz za walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu (indywidualnie)
- Tytuł Wybitna Osobowość Światowej Medycyny Roku 2023 i statuetka Sukces Roku 2023 dla prof. Henryka Skarżyńskiego przyznane przez kapitułę złożoną z przedstawicieli redakcji magazynu „Osobowości i Sukcesy” oraz osoby nagrodzone w poprzednich latach (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 1. na „Liście Stu 2022” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny” (indywidualnie)
- Wyróżnienie dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w konkursie Lider Ochrony Zdrowia, edycji specjalnej Lider Zmian w kategorii: profilaktyka i programy zdrowotne, za projekt: „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa Mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019” (lider zespołu)
- Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zajęło 3. miejsce w 5. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” w kategorii „Innowacyjny szpital – zarządzanie” za wykonanie „najwięcej w świecie (dot. roku 2021) wysokospecjalistycznych operacji wszczepienia różnego rodzaju implantów słuchowych w różnych rodzajach głuchoty” (lider zespołu)
- Nagroda Innowator „Wprost” w kategorii osobowość w innowacji dla prof. Henryka Skarżyńskiego za podjęcie ryzyka i wprowadzenie na rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i agresją Rosji na Ukrainę (indywidualnie)
- Dyplom i statuetka 30-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (lider zespołu)
- Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki „za zasługi w rozwoju polskiej i światowej otochirurgii, a także z okazji 30. rocznicy przeprowadzenia pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej oraz 20. rocznicy pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego w przypadku częściowej głuchoty” (indywidualnie)
- Dyplom „Okulary Marii Grzegorzewskiej” przyznany w uznaniu zasług Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu przez Senat Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (lider zespołu)
- Medal im. Przemysława Wiktora Odrowąża Pieniążka (pierwszego laryngologa na ziemiach polskich) od członków Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi przyznany za całokształt działalności klinicznej i naukowej, która doskonale odzwierciedla sentencję umieszczoną na medalu „Labores pariunt honores” („Trudy przynoszą zaszczyty”)
- Wyróżnienie w konkursie „Perspektywy Medycyny” w kategorii „Organizacja – ochrona zdrowia” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za największą na świecie liczbę wszczepionych w 2021 roku różnego rodzaju implantów słuchowych w leczeniu całkowitej i częściowej głuchoty (lider zespołu)
- Wyróżnienie w konkursie „Perspektywy Medycyny” w kategorii „Telemedycyna i usługi e-zdrowia” dla Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego – w składzie: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, Katedra Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra i Klinika Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Słuchu i Mowy sp. z o.o. oraz Greenfusion sp. z o.o. za stworzenie Kapsuły Badań Zmysłów (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 4. na „Liście Stu 2021” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny” (indywidualnie)
- Pierwsze miejsce w konkursie „Złoty Skalpel” za projekt „Funkcjonalna rekonstrukcja słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego” (lider zespołu)
- Tytuł „Osobowość Dekady”, przyznany w konkursie „Osobowości i Sukcesy Roku 2021” organizowanym przez magazyn „Osobowości i Sukcesy”, za „przeprowadzenie pierwszych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantów ślimakowych osobom niesłyszącym oraz za pierwsze w świecie operacje wszczepienia implantów ślimakowych osobom z częściową głuchotą” (indywidualnie)
- Drugie miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce” dla prof. Henryka Skarżyńskiego – „światowej sławy otochirurga, który jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 r. operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej, a w 2002 r. jako pierwszy w świecie wszczepił implant ślimakowy w częściowej głuchocie u osoby dorosłej (dwa lata później także u dziecka); konkurs zorganizowała „Rzeczpospolita” we współpracy z firmą Philips Polska (indywidualnie)
- Pierwsze miejsce dla Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020”, w kategorii „nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia” za projekt „Kapsuła badań zmysłów”, którego inicjatorem jest prof. H. Skarżyński; konkursu zorganizowała firma IDEA Trade we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną (lider zespołu)
- Medal Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich dla Instytut Fizjologii Patologii Słuchu przyznany przez Zarząd ZBP na 25-lecie istnienia Instytutu w uznaniu jego szczególnych zasług dla zdrowia Polaków (lider zespołu)
- Drugie miejsce w kategorii nauka w plebiscycie zorganizowanym z okazji 20-lecia istnienia „Newsweeka”; celem plebiscytu był wybór tych osób, które miały największy wpływ na nasze życie społeczne w ostatnich dwóch dekadach (indywidualnie)
- Orzeł stulecia „Rzeczpospolitej” w kategorii nauka dla prof. Henryka Skarżyńskiego – jednego z najważniejszych polskich lekarzy i naukowców, jak podkreśliła kapituła nagrody w laudacji (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany Szmaragdem Welconomy („Szmaragdem Nadziei”) – najważniejszą nagrodą Welconomy Forum in Toruń, przyznaną podczas XXVIII edycji forum przez Przewodniczącego Rady Programowej Welconomy (indywidualnie)
- Nagroda za Kapsułę Badań Zmysłów, przyznana podczas XXIII edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (lider zespołu)
- Tytuł „Wizjoner Zdrowia” przyznany przez tygodnik „Do Rzeczy” w kategorii „wizjoner telemedycyny i nowych technologii” (indywidualnie)
- Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla prof. Henryka Skarżyńskiego – nagroda indywidualna za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości (indywidualnie)
- Tytuł „Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach w konkursie „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” wydawnictwa medycznego Termedia oraz redakcji „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 2. na „Liście Stu 2020” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za bezcenny wkład w rozwój oraz pielęgnowanie mazowieckiej tradycji i kultury, a także za skuteczną promocję regionu w kraju i na świecie (indywidualnie)
- Pierwsza nagroda w konkursie „Warszawska Nagroda Edukacja Kulturalna 2020” w kategorii „inne wspaniałe projekty” za musical „Przerwana cisza” (indywidualnie)
- Medal Polskiej Akademii Nauk dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu „za szczególne zasługi dla rozwoju nauki polskiej i światowej, związane ze społeczną rolą nauki” (lider zespołu)
- Nagroda „Liderzy zmian w ochronie zdrowia. Leaders of VBHC” w kategorii skuteczna profilaktyka i edukacja dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt: „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019” (lider zespołu)
- Medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego jako wyraz uznania i wdzięczności za pomoc medyczną dla polskich sportowców oraz szacunku dla osiągnięć naukowych profesora Henryka Skarżyńskiego
- Profesor Henryk Skarżyński i Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach wśród 25 polskich innowatorów w rankingu miesięcznika „My Company Polska”, w którym „pokazywane są firmy mające wybitny gen innowacyjności, których pomysły już zmieniają, bądź mogą zmieniać otaczającą nas rzeczywistość”
- Rozdział o prof. Henryku Skarżyńskim został umieszczony w książce „Mistrzowie Nauki – rzecz o zespołach naukowych” pod red. M. Bimel, I. Bimel
- Prof. Henryk Skarżyński 2. na „Liście Stu 2019” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Nagroda Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. M. Gruchała) dla współautorów podręcznika „Zarys otoneurologii” pod red. prof. W. Narożnego i prof. H. Skarżyńskiego – dyplom II stopnia za osiągnięcia dydaktyczne i zespołowe (indywidualnie)
- Godło Promocyjne Orła Białego przyznane przez kapitułę Godła (indywidualnie)
- Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Wynalazczości” przyznana przez Premiera RP (indywidualnie)
- Dyplom przyznany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju za zaangażowanie i udział w Miasteczku Funduszy Europejskich zorganizowanego w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (lider zespołu)
- Wyróżnienie autorskiej metody Skarżyńskiego – leczenie częściowej głuchoty (PDT) zostało wpisane do specjalnego opracowania jako jedno z największych osiągnięć nauki i wynalazczości w Polsce: „Science in Poland in 34 Snapshots”, Warszawa: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej; 2019 (indywidualnie)
- Nagroda „Wektor Specjalny 30-lecia” za osiągnięcia gospodarcze i wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości w ciągu ostatnich trzech dekad, za pomoc tysiącom osób cierpiącym z powodu wad słuchu, przyznany z okazji 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej (indywidualnie)
- Nagroda „Ambasador Welconomy” za współpracę podczas realizacji „Wielospecjalistycznego programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym i wsparcia zdrowia Polaków – Po Pierwsze Zdrowie” (indywidualnie)
- Wyróżnienie „Lider Zmian 2019”, w kategorii nagroda internautów, za projekt „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019” (lider zespołu)
- „Złote serce” od Stowarzyszenia Szlakiem Tęczy za wieloletnią pracę na rzecz niesłyszących i niedosłyszących pacjentów, w tym podopiecznych Stowarzyszenia (indywidualnie)
- Tytuł „Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego” (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 2. na „Liście Stu 2018” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Medal i dyplom „100-lecia Odzyskania Niepodległości” przyznany przez Prezesa Rady Ministrów (indywidualnie)
- Flaga Rzeczpospolitej Polskiej wręczona przez Prezydenta RP – za działalność organizacyjną i społeczną (lider zespołu)
- Nagroda w kategorii filantrop przyznana przez kapitułę konkursu „Polski Przedsiębiorca 2017” zorganizowanego przez redakcję „Gazeta Polska Codziennie” (indywidualnie)
- Jubileuszowa statuetka „Viribus Unitis” za wieloletnie wsparcie, życzliwość i pracę na rzecz łączenia środowisk: lekarzy, farmaceutów, pacjentów, firm farmaceutycznych i mediów (indywidualnie)
- Super Perła Gminy Nadarzyn w dowód uznania niezwykłych osiągnięć naukowych, a także na znak szacunku i wdzięczności (indywidualnie)
- Dyplom okolicznościowy z podziękowaniem za codzienną pracę na rzecz chorych, kierowanie się nieskazitelnymi zasadami, zaangażowanie i wrażliwość, a także za cierpliwe edukowanie i uświadamianie społeczeństwa oraz rozpalanie pasji pomagania innym, przyznany przez portal medyczny Medexpress.pl (indywidualnie)
- Nagroda „Ambasador 25-lecia Welconomy” za szczególne osiągnięcia, umiejętność integracji oraz współpracę w różnych dziedzinach życia przyczyniających się do poprawy sytuacji gospodarczej Polski, przyznana podczas „Welconomy Forum” w Toruniu (indywidualnie)
- Dyplom dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przyznany podczas 22. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 3. na „Liście Stu 2017” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Statuetka i tytuł „Przyjaciela Wydziału Inżynierii Materiałowej” Politechniki Warszawskiej za wieloletnią, aktywną współpracę z Wydziałem w obszarze inżynierii materiałowej, a także za wkład w rozwój Wydziału i budowanie jego pozycji naukowej (indywidualnie)
- Nagroda VIP za organizację cyklu Międzynarodowych Festiwali Muzycznych dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Ślimakowe Rytmy” przyznana przez redakcję czasopisma „VIP” (indywidualnie)
- Nagroda Związku Banków Polskich i Fundacji „Promyk Słońca” za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami (indywidualnie)
- Dyplom za najlepiej zdany państwowy egzamin specjalizacyjny w Polsce w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej, przyznany przez Ministra Zdrowia (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 1. na „Liście Stu 2016” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Puls Medycyny”
- Profesor H. Skarżyński włączony do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich (indywidualnie)
- Medal Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyznany podczas V Konferencji Służby Zdrowia pt. „Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności. Medycyna – teologia – kultura” za promocję holistycznej wizji człowieka doświadczonego bólem i cierpieniem (indywidualnie)
- Wyróżnienie „Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque” (kryształowy dwunastościan, tzw. kosmos Pitagorasa) oraz tytuł Mistrza Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej, przyznane przez Rektora i Radę CSZ PW (indywidualnie)
- Tytuł „Honorowy Złoty Inżynier” za wprowadzenie do medycyny najnowszych rozwiązań technicznych, przyznany przez „Przegląd Techniczny” (indywidualnie)
- Odznaka „Business Premium 2016” dla prof. Henryka Skarżyńskiego z zespołem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za 10 lat telemedycznej opieki nad pacjentami z różnymi implantami słuchowymi oraz za usługi wyróżniające się jakością, nowoczesnością i dopasowaniem do potrzeb rynkowych (lider zespołu)
- Nagroda „Wizjonerzy XXI wieku” za wizję, pasję i sukces, przyznana przez tygodnik „Wprost” (indywidualnie)
- Wyróżnienie „Pro Masovia” – dyplom i medal dla prof. Henryka Skarżyńskiego – za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (indywidualnie)
- Wyróżnienie „Pro Masovia” – dyplom i medal dla zespołu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (lider zespołu)
- Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka „Infantis Dignitatis Defensori” przyznana przez Rzecznika Praw Dziecka (indywidualnie)
- Honorowy tytuł „Nieobojętny 2016” przyznany podczas III Międzynarodowego Zjazdu Szkół Sendlerowskich (indywidualnie)
- Medal okolicznościowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za zainicjowanie i realizację programu badań przesiewowych słuchu u dzieci z terenów wiejskich, przyznany przez Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (indywidualnie)
- Tytuł „Osobowość Roku 2016” przyznany przez kapitułę magazynu „Osobowości i Sukcesy” (indywidualnie)
- Honorowa statuetka KRUS „Dobrosława” w uznaniu wieloletniej pracy i działalności na rzecz poprawy słuchu u dzieci z terenów wiejskich (indywidualnie)
- Tytuł „Ambasador Integracji i Współpracy” przyznany przez Radę Programową Stowarzyszenia Integracja i Współpraca (indywidualnie)
- Nagroda specjalna za pasję i siłę tworzenia przyznana przez Kapitułę Kobiet Sukcesu (indywidualnie)
- Odznaczenie „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” wręczone przez ks. kardynała Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego (indywidualnie)
- Medal Prymasowski „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” przyznany przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolitę gnieźnieńskiego (indywidualnie)
- Dyplom dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za kreatywność, wyobraźnię i wiedzę, przyznany podczas 20. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 1. na „Liście Stu 2015” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej (indywidualnie)
- Nagroda Zaufania „Złoty OTIS z diamentami” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za zorganizowanie Międzynarodowego Konsorcjum Badań Przesiewowych Słuchu na Trzech Kontynentach (lider zespołu)
- Złoty „Laur Innowacyjności” w kategorii technika medyczna dla Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej (SPPS), przyznany w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne (lider zespołu)
- Srebrny „Laur Innowacyjności” w kategorii technika medyczna dla Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt: „Przesiewowe badania słuchu na trzech kontynentach”, przyznany w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne (lider zespołu)
- Złoty Laur „Super Biznesu”, w kategorii nauka i biznes, za stworzenie unikalnej w skali świata placówki, w której działa interdyscyplinarny zespół lekarzy, inżynierów, fizyków, przyznawany przez redakcję „Super Ekspresu” we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Business Center i Pracodawcami RP (indywidualnie)
- Dyplom Ministra Gospodarki za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki (indywidualnie)
- Nagroda „Wiktor 2014” w kategorii wielka osobowość nauki i kultury, przyznana przez Akademię Telewizyjną (indywidualnie)
- Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu laureatem 27. edycji Raportu CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu „Gazety Finansowej”, wyróżniony za działania na rzecz rozwoju telemedycyny (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 2. na „Liście Stu 2014” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz 4. na „Liście Stu 2014” najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – „Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem” (indywidualnie)
- Dyplom za zwycięstwo w plebiscycie „Nauka to wolność” za program „Wszczepianie implantów leczących głuchotę” oraz całokształt dorobku naukowego, ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z okazji 25-lecia odzyskania wolności (indywidualnie)
- Nagroda specjalna i certyfikat „Rzetelni 25-lecia wolności RP” za wyjątkowe oddanie i ciężką pracę, zaangażowanie i pasję, które przyczyniły się do rozwoju kluczowych obszarów polskiej gospodarki (indywidualnie)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „SZOK System Zintegrowanej Operacji Komunikacyjnej” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „Krajowa Sieć Teleaudiologii” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „Telefitting – system zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego” (lider zespołu)
- Wyróżnienie „Złoty Skalpel 2014” za projekt „Program wykrywania wad słuchu u dzieci w wieku szkolnym w Polsce i na arenie międzynarodowej” w konkursie na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia, zorganizowanym przez „Puls Medycyny” (lider zespołu)
- Tytuł „Lodołamacz Specjalny” za szczególną wrażliwość społeczną i proowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia, przyznany przez kapitułę konkursu „Lodołamacze 2014” (indywidualnie)
- Laureat plebiscytu „Ludzie Wolności” w kategorii nauka, zorganizowanego przez telewizję TVN i „Gazetę Wyborczą” z okazji 25-lecia odzyskania wolności (indywidualnie)
- Tytuł „Crystal Dragon of Success 2014” dla najlepszych menedżerów na polskim rynku, których wyróżnia nowoczesne zarządzanie i fakt, że w trudnych warunkach współczesnej gospodarki potrafią odnosić sukcesy, przyznana przez Redakcję miesięcznika „Polish Market” (indywidualnie)
- Medal Politechniki Warszawskiej za rozwinięcie współpracy lekarzy z inżynierami w terapii wad słuchu, przyznany przez Rektora i Senat Politechniki Warszawskiej (indywidualnie)
- Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Czyżew za godne reprezentowanie Ziemi Wysokomazowieckiej oraz ogromny wkład w działalność naukową w dziedzinie słuchu (indywidualnie)
- Medal „Zasłużony dla Powiatu Pruszkowskiego” w kategorii zdrowie (indywidualnie)
- „Złoty OTIS z diamentami” (nominacja) – nagroda zaufania za projekt „Wczesne wykrywanie wad słuchu w celu wyrównania szans edukacyjnych dzieci na trzech kontynentach” – w Armenii, Kirgistanie, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Senegalu i Tadżykistanie (indywidualnie i lider zespołu)
- Złoty Otis z Diamentem za program Międzynarodowego Konsorcjum Badań Przesiewowych Słuchu – wczesne wykrywanie wad słuchu w celu wyrównywania szans edukacyjnych u dzieci na trzech kontynentach
- Złoty „Laur Innowacyjności” za projekt „Krajowa Sieć Teleaudiologii” przyznany przez kapitułę Ogólnopolskiego Konkursu Innowacyjnych Projektów Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (indywidualnie i lider zespołu)
- Medal i wyróżnienie za zaangażowanie w rozwój Polskiego Programu Promocyjnego „Teraz Polska” w dziedzinie innowacji przyznane przez Kapitułę Godła Promocyjnego „Teraz Polska” (indywidualnie)
- Wyróżnienie „Złoty Skalpel 2013” dla wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia za projekt „System Zintegrowanej Operacji Komunikacyjnej SZOK®”, przyznane przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny” (lider zespołu)
- Medal im. prof. Jana Nielubowicza za wybitną wieloletnią działalność zawodową, naukową i wielkie zaangażowanie we współpracę z Samorządem Lekarskim, przyznany przez Okręgową Radę Lekarską (indywidualnie)
- Medal Politechniki Warszawskiej „Alma Mater Bene Merentibus” za rozwinięcie współpracy lekarzy z inżynierami w terapii wad słuchu, przyznany przez Kapitułę Medalu i Rektora Politechniki Warszawskiej (indywidualnie)
- Tytuł „Profesjonalista Forbesa 2013”, w kategorii zawodowej lekarz, przyznany w konkursie „Profesjonaliści 2013 z Mazowsza” na wniosek pacjentów oraz czytelników miesięcznika „Forbes” (indywidualnie)
- Nagroda specjalna „Osobowość Roku 2012 w Ochronie Zdrowia” przyznana przez jury konkursu „Sukces Roku 2012 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” (indywidualnie)
- Nagroda jubileuszowa – „Złoty OTIS 2013” i medal „Viribus Unitis” – za 10-letnią pracę łączenia środowisk: lekarzy, farmaceutów, pacjentów i mediów oraz aktywną politykę zagraniczną (indywidualnie)
- Nagroda specjalna w konkursie „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za całokształt działalności oraz szczególne zasługi w zakresie zarządzania i przełomowe osiągnięcia w zakresie medycyny, przyznana przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Uczelnię Łazarskiego (lider zespołu)
- Nagroda „Super Wiktoria”, w kategorii osobowość roku, przyznana w ogólnopolskim plebiscycie gospodarczym „WIKTORIA Znak Jakości Przedsiębiorców” (indywidualnie)
- Profesor Henryk Skarżyński 956. Kawalerem Orderu Uśmiechu – medal przyznany przez międzynarodową kapitułę w podziękowaniu za ratowanie słuchu dzieci (indywidualnie)
- Nagroda Specjalna im. prof. Zbigniewa Religi za empatyczną postawę wobec pacjentów, szacunek i oddanie okazywane chorym, a także wielkie dokonania nie tylko jako lekarza, ale i menadżera, przyznane przez Zarząd Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (indywidualnie)
- Wyróżnienie im. Prof. Zbigniewa Religi dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za niezwykłe osiągnięcia w zakresie kompleksowego leczenia osób z niepełnosprawnością sensoryczną, przyznane przez Zarząd Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (lider zespołu)
- Wyróżnienie „Laur Samorządowy Gminy Nadarzyn” za osiągnięcia na skalę światową w dziedzinie nauk medycznych, z podziękowaniem za codzienną pracę lekarza, w tym również na rzecz społeczeństwa gminy Nadarzyn (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 2. na „Liście Stu 2012” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w kategorii innowacyjność, za opracowanie przez prof. Henryka Skarżyńskiego oryginalnej koncepcji rozbudowy infrastruktury Światowego Centrum Słuchu IFPS w Kajetanach, opracowanie i wdrożenie nowej oryginalnej metody leczenia chirurgicznego częściowej głuchoty, zaprojektowanie nowych narzędzi – innowacyjnej elektrody do łączonej stymulacji elektrycznej i akustycznej lub do elektrycznego dopełnienia istniejącego słuchu pacjenta – i pierwsze na świecie wdrożenie kliniczne (indywidualnie i dla lidera zespołu)
- Medal im. Mikołaja Kopernika za wybitne osiągnięcia naukowe przyznany przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk (indywidualnie)
- Złoty „Laur Innowacyjności” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu” przyznany podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Laur Innowacyjności” o nagrodę imienia Stanisława Staszica – Staszice (lider zespołu)
- Złoty medal dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za opracowanie pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii i Telefittingu w kategorii specjalnej Elsevier Prix Galien „Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny” przyznany podczas I polskiej edycji prestiżowego konkursu Prix Galien (lider zespołu)
- Tytuł „Złoty Lider” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w kategorii innowacyjne pomysły w ochronie zdrowia, przyznany podczas 6. edycji Konkursu Liderów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (lider zespołu)
- Nagroda „Honorowa Perła Specjalna” za całokształt dokonań w dziedzinie nauki, przyznana przez Redakcję miesięcznika „Polish Market” i Kapitułę Laureatów Pereł Honorowych 2012 (indywidualnie)
- Tytuł „Wybitny Polak”, w kategorii nauka, m.in. za opracowanie nowej, oryginalnej metody chirurgicznej oraz nowych narzędzi (elektrody) do leczenia częściowej głuchoty i przeprowadzenie pierwszych na świecie operacji u dzieci i dorosłych, przyznany przez Kapitułę Konkursu „Teraz Polska” (indywidualnie)
- Statuetka Hipokratesa (najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej) za szczególny wkład w rozwój medycyny rodzinnej (indywidualnie)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Platforma Badań Zmysłów” (lider zespołu)
- Dyplom za nominację do Konkursu Serwisu „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej „Popularyzator Nauki 2012”, przyznany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (lider zespołu)
- Wyróżnienie „Top Medical Trends 2012” przyznane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz wydawnictwo Termedia (indywidualnie)
- Tytuł „Honorowy Ambasador Kongresów Polskich” w uznaniu zasług w promowaniu Polski jako miejsca międzynarodowych kongresów, przyznany przez Polską Organizację Turystyczną i Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów w Polsce (indywidualnie)
- Nagroda „Forum Award” przyznana podczas Dni Nauki i Technologii Polska-Wschód (Science & Technology Days Poland-East) (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 12. na „Liście Stu 2011” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Order Ecce Homo dla prof. Henryka Skarżyńskiego za wyjątkowe poświęcenie swego życia i talentów w służbie bliźniemu oraz dogłębną wiedzę medyczną w zakresie mowy i słuchu przyznany przez międzynarodową Kapitułę Orderu (indywidualnie)
- Medal im. Jana Heweliusza Politechniki Gdańskiej przyznany przez Rektora i Senat Politechniki Gdańskiej (indywidualnie)
- Medal Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (indywidualnie)
- Medal „Za zasługi dla UMFC” przyznany przez Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (indywidualnie)
- Tytuł „Benevolenti” oraz statuetka za wspieranie inicjatyw prospołecznych Fundacji Pro Seniore i działalność charytatywną na rzecz lekarzy seniorów przyznany przez kapitułę Okręgowej Izby Lekarskiej (indywidualnie)
- Medal im. Doktora Tytusa Chałubińskiego za długoletnią i efektywną pracę w Klinice Otolaryngologii I Wydziału Lekarskiego i szczególne zaangażowanie oraz wkład wniesiony na rzecz rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (indywidualnie)
- Nagroda specjalna w konkursie o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego „Eurolider 2011” przyznana podczas 4. Forum Funduszy Europejskich (indywidualnie)
- Tytuł „Złoty Lider” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w kategorii innowacyjne pomysły w ochronie zdrowia, przyznany w konkursie Lider Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia 2011 (lider zespołu)
- Tytuł „Lider Regionu 2011”, w kategorii zdrowie, przyznany przez kapitułę konkursu „Najlepsze Firmy i Samorządy Regionu Radomskiego” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „Cement i implanty szkło-jonomerowe do stosowania w otochirurgii” (lider zespołów)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „Domowa Klinika Rehabilitacji – system telerehabilitacji” (lider zespołów)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za szczególną aktywność w promocji wynalazków za granicą w 2010 r. (lider zespołu)
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 5. na „Liście Stu 2010” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Tytuł „Lider Innowacji®” za rozwiązanie „System telerehabilitacji słuchowej pacjentów korzystających z implantu ślimakowego” przyznany w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Lider Innowacji® 2010”, podczas V Ogólnopolskich Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG – Katowice 2010 (lider zespołu)
- Medal z wyróżnieniem za rozwiązanie „System telerehabilitacji słuchowej pacjentów korzystających z implantu ślimakowego” przyznany podczas V Ogólnopolskich Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG – Katowice 2010 (lider zespołu)
- Złoty medal za innowacyjny projekt „Platforma Badań Zmysłów”, przyznany podczas IV Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS w Warszawie (indywidualnie)
- Tytuł „Oskar Polskiego Biznesu 1990–2010” za wybitny wkład w rozwój nauk medycznych; za inspirację i menedżerskie osiągnięcia w zbudowaniu w Polsce placówki służby zdrowia na najwyższym światowym poziomie, przyznany przez Kapitułę i Zarząd Polskiego Klubu Biznesu (indywidualnie)
- Tytuł „Firma Dwudziestolecia 1990–2010” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za odwagę i skuteczność w realizacji wizji zbudowania w Polsce placówki służby zdrowia na najwyższym światowym poziomie, przyznany przez Kapitułę i Zarząd Polskiego Klubu Biznesu (lider zespołu)
- Tytuł „Gazeli Biznesu” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w XI edycji rankingu „Gazele Biznesu” sporządzanego przez czasopismo „Puls Biznesu” (lider zespołu)
- Nagroda główna „Złoty Skalpel 2010” za projekt „Leczenie częściowej głuchoty u dzieci i dorosłych z zastosowaniem implantów ślimakowych”, przyznana przez magazyn „Puls Medycyny” (indywidualnie)
- Nagroda „Salus aegroti suprema lex” przyznana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz wydawnictwo Termedia podczas IV Kongresu „Top Medical Trends” (indywidualnie)
- I nagroda w konkursie podczas XVI Krajowej Konferencji „Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna” za prezentację „Nowa generacja implantów słuchowych dla małych dzieci” (indywidualnie)
- Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (indywidualnie)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „Platforma Badań Zmysłów” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt „System telerehabilitacji słuchowej pacjentów korzystających z implantu ślimakowego” (lider zespołu)
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze (lider zespołu)
- Złoty certyfikat „Solidna Firma Biała Lista” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za pięciokrotne zdobycie (w latach 2005–2009) tytułu „Solidna Firma” w programie gospodarczo-konsumenckim pod patronatem Komisji Europejskiej (lider zespołu)
- Godność „Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy” przyznana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy (indywidualnie)
- Dyplom „Przyjaciel Dźwięków Marzeń” przyznany przez Fundację Orange (indywidualnie)
- Honorowa odznaka Zrzeszenia Studentów Polskich (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 11. na „Liście Stu 2009” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- „Złoty Skalpel 2008”, w kategorii rozwiązania teleinformatyczne w medycynie, za projekt „Telefitting i Domowa Klinika Rehabilitacji” – wyróżnienie przyznane podczas I edycji konkursu czasopisma „Puls Medycyny” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa za projekt „System zdalnego dopasowania procesora mowy systemu implantu ślimakowego” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa za projekt „Mobilne multimedialne systemy do badań przesiewowych słuchu i mowy” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa za projekt „Multimedialny system oceny wpływu hałasu na słuch z zastosowaniem środków teleinformatycznych” (lider zespołu)
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznana przez Ministra Zdrowia (indywidualnie)
- Odznaka „Bene Meritus” za ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra społeczeństwa oraz za wybitne zasługi dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (indywidualnie)
- Tytuł „Solidna Firma 2008” przyznany Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez kapitułę Programu Gospodarczo-Konsumenckiego pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (lider zespołu)
- Tytuł „Lider Oracle 2009” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – najlepszy klient i partner polskiego oddziału koncernu Oracle (lider zespołu)
- Medal 60-lecia „Cepelii” dla prof. Henryka Skarżyńskiego, przyznany przez Fundację „Cepelia” – Polska Sztuka i Rękodzieło – 60 lat troski o ginące piękno (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 10. na „Liście Stu 2008” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Nagroda zespołowa I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej za udział w pracach zespołu z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW nagrodzonego Nagrodą Rektora stopnia I za osiągnięcia naukowe w latach 2006–2007 (indywidualnie)
- Główna nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2008 w Warszawie, za projekt „Cement szklano-jonomerowy do stosowania w otochirurgii” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2008 w Warszawie, za projekt „Audiometr przesiewowy – Kuba Mikro AS” (lider zespołu)
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2008 w Warszawie, za projekt „Multimedialny system monitorowania hałasu” (lider zespołu)
- Złoty medal za projekt „Mobilne multimedialne systemy do badań przesiewowych słuchu i mowy” przyznany przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2008 w Warszawie (indywidualnie)
- Honorowe wyróżnienie Programu Gospodarczo-Konsumenckiego „Solidna Firma” (pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej) za wyjątkowe połączenie talentów lekarza, wynalazcy, przedsiębiorcy i społecznika przyznane przez kapitułę Programu (indywidualnie)
- Tytuł „Solidna Firma 2007” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez kapitułę Programu Gospodarczo-Konsumenckiego pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (lider zespołu)
- Srebrny certyfikat „Solidna Firma Biała Lista” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za trzykrotne zdobycie w Programie Gospodarczo-Konsumenckim pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej tytułów: „Solidna Firma 2005”, „Solidna Firma 2006”, „Solidna Firma 2007” (lider zespołu)
- Nominacja i udział w finale nagrody Fundacji Nauki Polskiej za wybitne osiągnięcia naukowe w roku 2007 (indywidualnie)
- Nagroda Rektora stopnia I dla prof. Henryka Skarżyńskiego za udział w pracach zespołu z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia naukowe w latach 2006-2007
- Prof. Henryk Skarżyński 20. na „Liście Stu 2007” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Grand Prix i złoty medal za audiometr przesiewowy do badań słuchu Kuba Mikro AS, przyznane podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS w Warszawie (lider zespołu)
- Srebrny medal za „Cement szklano-jonomerowy do stosowania w otochirurgii”, przyznany podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS w Warszawie (lider zespołu)
- Brązowy medal za „System zdalnego dopasowania systemu implantu ślimakowego”, przyznany podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wstawy Wynalazków IWIS w Warszawie (lider zespołu)
- Nagroda specjalna „Człowiek Roku 2007 w Ochronie Zdrowia” w konkursie „Sukces Roku 2007 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” zorganizowanym przez wydawnictwo Termedia (indywidualnie)
- Tytuł „Człowiek Sukcesu 2006”, w kategorii nauka, przyznany przez tygodnik „Kontakty” oraz Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży (indywidualnie)
- II miejsce w konkursie „Perły Medycyny”, w kategorii szpitale monospecjalistyczne, dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznane przez kapitułę i organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Medycznego „Perły Medycyny 2007” (lider zespołu)
- Tytuł „Solidna Firma 2006” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez kapitułę Programu Gospodarczo-Konsumenckiego pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 8. na „Liście Stu 2006” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Odznaczenie „LAUDABILIS” i tytuł „Godny zaufania” za szczególne zasługi na rzecz Samorządu Lekarskiego, przyznane przez Okręgową Radę Lekarską (indywidualnie)
- „Perła Honorowa” w dziedzinie nauki, przyznana przez Kapitułę Nagrody Wydawnictwo Polski Rynek i redakcję miesięcznika „Polish Market” (indywidualnie)
- Tytuł „Lekarz Rynku Zdrowia” przyznany w plebiscycie miesięcznika „Rynek Zdrowia” (indywidualnie)
- Tytuł „Konsyliarz Roku 2005” za udowodnienie, że w polskich warunkach możliwe jest stworzenie ośrodka klinicznego wyznaczającego najwyższe światowe standardy w dziedzinie technik implantacyjnych, przyznany przez Redakcję Magazynu Lekarzy „Konsyliarz” (indywidualnie)
- Dyplom uznania za światowe sukcesy w audiologii, za pionierskie osiągnięcia w przywracaniu słuchu, przyznany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (indywidualnie i dla lidera zespołu)
- Złoty medal za pionierskie metody i działania w przywracaniu słuchu niepełnosprawnym przyznany przez Akademię Polskiego Sukcesu (lider zespołu)
- Dyplom Ministerstwa Edukacji i Nauki dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i Instytutu Systemów Sterowania za projekt „Audiometr skriningowy – Audiometr S” (lider zespołu)
- Tytuł „Solidna Firma 2005” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez kapitułę Programu Gospodarczo-Konsumenckiego pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (lider zespołu)
- Nagroda w konkursie „Polski Produkt Przyszłości 2006”, w kategorii wyrób przyszłości, za audiometr przesiewowy Kuba Mikro AS, przyznana przez kapitułę konkursu i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (lider zespołu)
- Wyróżnienie w konkursie „Mazowiecka Firma Roku 2005” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w kategorii medycyna – zakłady lecznictwa zamkniętego, przyznane przez kapitułę i organizatorów konkursu (lider zespołu)
- Nominacja do Nagrody im. Aliny Pieńkowskiej 2006, zgłoszona przez miesięcznik „Służba Zdrowia” (indywidualnie)
- Nominacja i udział w finale konkursu nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii badania na rzecz rozwoju społeczeństwa (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 42. na „Liście Stu 2005” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za program leczenia zaburzeń słuchu za pomocą implantów słuchowych przyznane w XV edycji konkursu na najlepsze produkty i usługi (lider zespołu)
- Honorowa Nagroda Zaufania „Złoty OTIS 2004” za zaangażowanie i serce okazywane dzieciom z wadami słuchu oraz za wytrwałość i energię w organizowaniu sił dobrej woli do walki o normalne życie dla małych pacjentów (indywidualnie)
- Nagroda i dyplom uznania Ministra Nauki i Informatyzacji za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze – urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków o nazwie „Kuba Mikro” (lider zespołu)
- Tytuł „Firma Roku 2004” dla Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za światowy poziom ogólnodostępnych usług medycznych i wzorcową działalność gospodarczą, przyznany przez Kapitułę i Zarząd Polskiego Klubu Biznesu (lider zespołu)
- IV miejsce dla Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w kategorii szpitale publiczne monospecjalistyczne, w ogólnopolskim rankingu szpitali „Bezpieczny Szpital 2005”, zorganizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” (lider zespołu)
- Dyplom Ministerstwa Nauki i Informatyzacji za nominację do nagrody w konkursie „Popularyzator nauki” (indywidualnie)
- Dyplom Ministerstwa Nauki i Informatyzacji dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Urządzenie do badań przesiewowych słuchu” (lider zespołu)
- Nagroda Ministra Nauki i Informatyzacji za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 26. na „Liście Stu 2004” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny”
- Medal „Gloria Medicinae” – najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (indywidualnie)
- Tytuł „Lider Roku – Zdrowie Publiczne” w konkursie „Sukces Roku 2004 – Liderzy Medycyny w Ochronie Zdrowia” zorganizowanym przez wydawnictwo Termedia (indywidualnie)
- Dyplom dla Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za zajęcie 8. miejsca, w kategorii najlepszy monospecjalistyczny szpital publiczny w Polsce, przyznany w ogólnopolskim rankingu szpitali „Bezpieczny Szpital 2004”, zorganizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (lider zespołu)
- Złoty medal dla Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za kompleksowe leczenie wad słuchu i mowy na najwyższym światowym poziomie, przyznany przez Akademię Polskiego Sukcesu (lider zespołu)
- Wyróżnienie „Budowa Roku 2003” dla inwestora – Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za bardzo dobrą organizację procesu inwestycyjnego, wysoką jakość robót oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych przy realizacji Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Nadarzyna, przyznane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (lider zespołu)
- Dyplom Ministerstwa Nauki i Informatyzacji dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Multimedialne systemy do badania słuchu, mowy i wzroku” (lider zespołu)
- Dyplom „Piękniejsza Polska” za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem nadany przez Ruch Piękniejsza Polska, którym opiekuje się Minister Kultury, a honorowy patronat sprawuje Prezydent RP (indywidualnie)
- Tytuł „Przyjaciel szkoły” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 273 w Warszawie (lider zespołu)
- Prof. Henryk Skarżyński 40. na „Liście Stu 2003” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Puls Medycyny”
- Nagroda „Trwały Ślad” za szczególne dokonania, przyznana przez JM. Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (indywidualnie)
- Medal i tytuł „Lider Innowacji” za innowacyjne rozwiązanie „Urządzenie do badań przesiewowych słuchu Kuba-Mikro”, przyznane podczas Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2003 (lider zespołu)
- Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej, przyznana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy (indywidualnie)
- Dyplom uznania Komitetu Badań Naukowych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za nowatorskie wykorzystanie narzędzi informatycznych w ochronie zdrowia (lider zespołu)
- Dyplom uznania Komitetu Badań Naukowych oraz nagroda Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Multimedialne systemy do badania słuchu, mowy i wzroku” (lider zespołu)
- Dyplom uznania Komitetu Badań Naukowych oraz nagroda Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za projekt „Urządzenie do badań przesiewowych słuchu” (lider zespołu)
- Wyróżnienie i tytuł promocyjny „Placówka medyczna przyjazna pacjentowi” dla Międzynarodowego Centrum Słuchu, przyznane przez Światową Fundację Zdrowie-Rozum-Serce i Międzynarodową Kapitułę Wyróżnień (lider zespołu)
- Tytuł „Najlepszy w Polsce szpital otolaryngologiczny” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Rankingu Szpitali 2003 tygodnika „Wprost” (lider zespołu)
- Odznaka za zaangażowanie w akcję „Ochrona przed hałasem” i objęcie patronatem konkursu plastycznego „Ciszej i bezpieczniej”, przyznana przez Szkołę Podstawową nr 273 w Warszawie (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński 46. na „Liście Stu 2002” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Puls Medycyny”
- Medal za innowacyjne rozwiązanie „Multimedialne systemy do badań przesiewowych słuchu, mowy i wzroku” przyznany podczas Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach (lider zespołu)
- Tytuł promocyjny „Lider Promocji Zdrowia w Polsce” przyznany przez Międzynarodową Kapitułę Wyróżnień i Światową Fundację Zdrowie – Rozum – Serce (indywidualnie)
- Nagroda „Eskulap 2001”, w kategorii lekarz specjalista województwa mazowieckiego, przyznana w ogólnokrajowym plebiscycie przez Ogólnopolską Sieć Informacji Medycznych i Mazowiecką Kasę Chorych (indywidualnie)
- Srebrny medal przyznany przez Kapitułę Akademii Polskiego Sukcesu (lider zespołu)
- Dyplom uznania Komitetu Badań Naukowych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za opracowanie projektu „Powszechny system diagnostyki wad widzenia” (lider zespołu)
- Dyplom uznania Komitetu Badań Naukowych dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za opracowanie projektu „Powszechny system badań i rehabilitacji mowy” (lider zespołu)
- Złoty medal i tytuł Honorowego Członka Kapituły dla prof. Henryka Skarżyńskiego za wybitną działalność naukową, kliniczną w dziedzinie medycyny, przyznany przez Akademię Polskiego Sukcesu (indywidualnie)
- Nagroda I stopnia Ministra Zdrowia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym za opracowanie i wdrożenie w kilku regionach kraju multimedialnych programów do powszechnych badań słuchu i mowy (lider zespołu)
- Złoty medal, w kategorii elektronika i informatyka, za projekt „Powszechny system diagnostyki wad widzenia, badań i rehabilitacji mowy i słuchu”, przyznany podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków „Innowacje 2001” w Gdańsku (lider zespołu)
- Brązowy medal za osiągnięcia w działalności gospodarczej, przyznany przez Akademię Polskiego Sukcesu (lider zespołu)
- Tytuł „Lider Informatyki 2001” w uznaniu dla osiągnięć uzyskanych dzięki zastosowaniu technologii informatycznych do prowadzenia profilaktyki zdrowotnej, przyznany przez czasopismo „ComputerWorld” (lider zespołu)
- Tytuł „Produkt Roku 2000” za multimedialne programy w diagnostyce i terapii zaburzeń słuchu, głosu i mowy, uznane za unikatowe w świecie rozwiązanie umożliwiające leczenie wad narządu słuchu i mowy, przyznany przez Kapitułę i Zarząd Polskiego Klubu Biznesu (lider zespołów)
- I nagroda za wybitne krajowe osiągnięcie naukowo-techniczne przyznana przez Prezesa Rady Ministrów (indywidualnie)
- Nagroda Ministra Zdrowia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym opracowanie i wdrożenie „Programu implantów słuchowych wszczepianych do pnia mózgu w Polsce” (indywidualnie i lider zespołu)
- Tytuł promocyjny „Polski Wynalazek Roku 2000” dla programów badań słuchu i mowy za pośrednictwem internetu, przyznane przez Światową Fundację Zdrowie – Rozum – Serce i Międzynarodową Kapitułę Wyróżnień (indywidualnie)
- Nagroda Komitetu Badań Naukowych i telewizyjnego magazynu naukowego „Proton” dla za wybitne osiągnięcia naukowe oraz „Program implantów słuchowych wszczepianych do pnia mózgu w Polsce” (indywidualnie)
- Nagroda „Busola 2000” za przywracanie ludziom słuchu i nadzieję na ucieczkę ze świata ciszy przyznana przez tygodnik „Przegląd” (indywidualnie)
- Nagroda Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym za opracowanie ujednoliconego programu badań przesiewowych mających na celu wczesne wykrywanie wad słuchu u noworodków (indywidualnie i lider zespołu)
- Tytuł „Honorowy Ambasador Kongresów Polskich” przyznany przez Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki za zasługi dla promocji Polski jako kraju kongresów i konferencji (indywidualnie)
- Wyróżnienie za szczodrobliwość, życzliwość, zrozumienie, współpracę, słowem wszystko to, co umożliwia realizację szczytnych celów na rzecz środowiska dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, przyznane przez Kapitułę Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej im. św. Stanisława Kostki „Złote Serce” (indywidualnie)
- Nagroda Zespołowa I stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym za opracowanie programu rehabilitacji słuchu po wszczepieniu implantu ślimakowego w języku polskim (lider zespołu)
- „Tytuł „Złoty Inżynier” przyznany w plebiscycie „Przeglądu Technicznego” (indywidualnie)
- Nagroda „Honorowy Srebrny As” przyznana przez Polish Promotion Corporation (indywidualnie)
- Nagroda „Parasol szczęścia” przyznany przez magazyn „Twoje dziecko” (indywidualnie)
- Tytuł „Warszawiak roku 1992” za wydarzenie roku, przyznany w plebiscycie czytelników „Ekspresu Wieczornego” i telewidzów Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego (indywidualnie)
- Wyróżnienie za „Wydarzenie medyczne roku 1992” przyznane przez Polski Klub Biznesu (indywidualnie)
- Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym im. Tytusa Chałubińskiego (indywidualnie)
- Czterokrotna nagroda Rektora Akademii Medycznej w Warszawie (1983 – 2000) (indywidualnie)
- Nagroda Naukowa im. prof. J. Miodońskiego przyznana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi (indywidualnie)
- Srebrny Eskulap w Konkursie Studenckim Primus Inter Pares (indywidualnie)
Inne nagrody, odznaczenia i wyróżnienia zagraniczne
- Współautor pracy nagrodzonej w kategorii badania kliniczne przez Komitet Naukowy ASPCI 2023 – Implementation of the International Classification of Functioning, Disability and Health model in Cochlear Implant recipients: a multi-center prospective follow-up cohort study (Seul, Korea) (współautor)
- Dyplom przyznany przez Polish-American Medical Society za wybitny wkład w chirurgię poprawiającą słuch i audiologię, za przywództwo w międzynarodowej edukacji chirurgicznej i opiece zdrowotnej w Polsce (Chicago, USA) (indywidualnie)
- Prof. Henryk Skarżyński wyróżniony zaproszeniem do wygłoszenia wykładu Tondorfa podczas 2nd World Tinnitus Congress i XIII International Tinnitus Seminar, Biszkek, Kirgistan (wyróżnienie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie badań nad słuchem i w praktyce klinicznej w obszarze szumów usznych) (indywidualnie)
- Platynowy medal dla Kapsuły Badań Zmysłów podczas Międzynarodowego Konkursu Wynalazków PRIX EIFFEL 2022, Paryż, Francja (lider zespołu)
- Srebrny medal za Kapsułę Badań Zmysłów przyznane podczas Targów Wynalazków i Innowacji INNOVERSE Invention & Innovation Expo 2022, USA (lider zespołu)
- Medal honorowy z okazji 10-lecia „Alumni Club and Friends” przyznany przez Uniwersytet Medyczny im. Prof. Dr. Paraskeva Stoyanova w Warnie za długoletnią współpracę (indywidualnie)
- Prestiżowe wyróżnienie dla prof. Henryka Skarżyńskiego przyznane przez władze Irackiego Towarzystwa Otorynolaryngologów – Chirurgów Głowy i Szyi (Iraqi Society of Otorhinolaryngologists Head and Neck Surgeons) za wkład w edukację i wsparcie irackich specjalistów (indywidualnie)
- Wyróżnienie Komitetu Naukowego Europejskiego Kongresu Implantów Słuchowych (ESPCI) w Bukareszcie (indywidualnie)
- Złoty medal, w kategorii wynalazki, przyznany podczas 3. edycji targów Japan Design, Idea & Invention Expo w Tokio, zorganizowanych przez World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA) oraz Chizai Corporation, za innowacyjny produkt Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej Skarżyńskiego (SPPS-S) (lider zespołu)
- Złoty medal, w kategorii wynalazki, przyznany podczas 3. edycji targów Japan Design, Idea & Invention Expo w Tokio, zorganizowanych przez World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA) oraz Chizai Corporation, za innowacyjny produkt Kapsuła Badań Zmysłów (lider zespołu)
- Best International Design Award – nagroda specjalna za Kapsułę Badań Zmysłów przyznana podczas 3. edycji targów Japan Design, Idea and Invention Expo w Tokio, zorganizowanych przez World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA) oraz Chizai Corporation (lider zespołu)
- Polsko-ukraińska nagroda gospodarcza „Buława 2017” przyznana podczas Baltic Business Forum (indywidualnie)
- Ustanowienie po raz drugi rekordu Guinnessa za spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby pacjentów z implantami słuchowymi (601) – zdobyty przez pacjentów prof. H. Skarżyńskiego w dniu 15 lipca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach na pikniku z okazji 25. rocznicy wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej
- Błogosławieństwo Ojca Świętego Papieża Franciszka przekazane – z okazji 25. rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej – dar ze Stolicy Apostolskiej
- Złoty medal przyznany przez dyrektora Narodowego Centrum Ochrony Matki i Dziecka w Biszkeku (indywidualnie)
- Dyplom uznania z okazji 20-lecia działalności Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez National Research Centre for Audiology and Hearing Rehabilitation in Moscow, Rosja (lider zespołu)
- Outstanding Achievement Award – zaszczytne wyróżnienie za przywództwo i inspirowanie społeczności międzynarodowej poprzez stworzenie cieszącego się światową renomą ośrodka medycznego poświęconego chirurgicznemu leczeniu zaburzeń słuchu oraz za niestrudzone orędownictwo na rzecz osób z zaburzeniami słuchu na całym świecie, przyznane podczas 14th International Conference on Cochlear Implants and Other Implantable Technologies (CI2016) w Toronto (indywidualnie)
- Złoty medal za projekt „Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej (SPPS)” przyznany podczas wystawy Global Exibition of Inventions for Creative, Happy, Human and Smart Cities „Innovacities Latinoamerica” w Foz do Iguaçu, Brazylia (lider zespołu)
- Złoty medal w kategorii narzędzia medyczne za pierwszy na świecie system „Krajowa Sieć Teleaudiologii”, przyznany podczas międzynarodowego konkursu „Prix Galien” w Monte Carlo, Monaco – „Prix Galien Award” jest uznawana za branżowy odpowiednik nagrody Nobla (lider zespołu)
- Złoty medal i dyplom za „Telefitting – system zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego”, przyznane przez międzynarodowe jury podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia (lider zespołu)
- Złoty medal i dyplom doskonałości za „System Zintegrowanej Operacji Komunikacji SZOK®” przyznane przez Politechnikę w Cluj-Napoca w Rumunii podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia (lider zespołu)
- Srebrny medal i dyplom za „System Zintegrowanej Operacji Komunikacji SZOK®”, przyznane przez międzynarodowe jury podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia (lider zespołu)
- Dyplom doskonałości za „Telefitting – system zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego” przyznany przez Narodowy Instytut Badań i Rozwoju w Chemii i Petrochemii (ICECHIM) z Bukaresztu, podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia (lider zespołu)
- Nagroda specjalna EYReC Uniwersytetu Malezyjskiego w Perlis za „Telefitting – system zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego”, przyznana podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia (lider zespołu)
- Medal i dyplom przyznane przez Krajową Agencję ds. Własności Intelektualnej Republiki Mołdawii (AGEPI), podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia, za projekt „Telefitting” – system zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego” (lider zespołu)
- Medal i dyplom przyznane przez Krajową Agencję ds. Własności Intelektualnej Republiki Mołdawii (AGEPI), podczas 5. Europejskiej Wystawy Wynalazczości i Innowacji „Euroinvent” w Iaşi, Rumunia, za projekt „System Zintegrowanej Operacji Komunikacji SZOK®” (lider zespołu)
- Złoty medal z wyróżnieniem za projekt „Krajowa Sieć Teleaudiologii” przyznany podczas 2. Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii i Wynalazczości „Innovation Turkey” w Istambule, Turcja (lider zespołu)
- Dyplom dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za udział w międzynarodowej wystawie i konferencji naukowej „Health 2013”, przyznany przez Ministerstwo Zdrowia i Przemysłu Medycznego Turkmenistanu oraz Izbę Handlowo-Przemysłową Turkmenistanu (lider zespołu)
- Wyróżnienie za działalność na polu otologii i otochirurgii przyznane przez Prezydenta 29. Politzer Society Meeting (indywidualnie)
- Rekord Guinnessa – w kategorii spotkanie w jednym miejscu i czasie największej liczby pacjentów z implantami słuchowymi (557) – ustanowiony przez pacjentów prof. Henryka Skarżyńskiego i zespołu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
- Dyplom i złoty medal za urządzenie „Platforma Badań Zmysłów” przyznane na Międzynarodowych Targach Innowacji, Badań Naukowych i Nowych Technologii „Medinnova” w Casablance, Maroko (indywidualnie)
- Cochlear Nucleus Award – nagroda uznania za poświęcenie i zaangażowanie, aby wielu osobom przywrócić dar słuchu, przyznana przez prezesa zarządu Cochlear Ltd. (indywidualnie)
- Wyróżnienie przyznane przez firmę Cochlear za wkład w rozwój implantów ślimakowych (indywidualnie)
- Dyplom honorowy za znaczący i nieoceniony wkład w rozwój implantów słuchowych przyznany przez firmę Med-El (indywidualnie)
- Główna nagroda „21st Century Achievement Awards” dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za „Cochlear Implant Innovation Project” (system zdalnego fittingu i telerehabilitacji), w kategorii opieka zdrowotna, przyznana w konkursie The Computerworld Honors Program w Waszyngtonie, USA (lider zespołu)
- Złoty medal za urządzenie Platforma Badań Zmysłów, przyznany podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły – Innowacje – Nowe Produkty” iENA 2010 w Norymberdze, Niemcy (lider zespołu)
- Złoty medal z wyróżnieniem oraz dyplom ministra wspólnoty francuskiej Belgii za opracowanie unikalnych materiałów stosowanych w operacjach rekonstrukcyjnych ucha środkowego – cementu i implantów szkło-jonomerowych przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (indywidualnie i lider zespołu)
- Złoty medal za opracowanie „Systemu zdalnego dopasowywania parametrów implantu ślimakowego” przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (indywidualnie i lider zespołu)
- Srebrny medal za projekt „Domowa Klinika Rehabilitacji” przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Dyplom rosyjskiej sieci klinik Origitea oraz firmy Medkomservice za „Szkło-jonomery cement i implanty do stosowania w otochirurgii”, przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Puchar rosyjskiej sieci klinik Origitea oraz firmy Medkomservice za wkład w rozwój medycyny i zdrowia, przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Dyplom regionu Walonii oraz Francuskiej Wspólnoty Walonia-Bruksela przyznany podczas Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Srebrny medal dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za urządzenie „Platforma Badań Zmysłów” przyznany podczas 109. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Złoty medal za urządzenie Platforma Badań Zmysłów, przyznany podczas 38. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Geneva Inventions”, Szwajcaria (lider zespołu)
- Nagroda specjalna za urządzenie Platforma Badań Zmysłów, przyznana przez Isfahan University of Technology Robotic Center w Iranie (Politechnika Isfahan w Iranie) podczas 38. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Geneva Inventions”, Szwajcaria (lider zespołu)
- Złoty medal ITEX za innowacyjny projekt „Platforma Badań Zmysłów”, przyznany podczas 21. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Innowacji ITEX w Kuala Lumpur, Malezja (lider zespołu)
- Nagroda specjalna za niezwykły wysiłek włożony w zaprojektowanie innowacji zaprezentowanej podczas ITEX 2010 (Platforma Badań Zmysłów), przyznana przez Korea Invention Promotion Association (Koreańskie Stowarzyszenie Promocji Wynalazków) podczas 21. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Innowacji ITEX w Kuala Lumpur, Malezja (lider zespołu)
- Dyplom Association „Russian House for International Scientific and Technological Cooperation” (Stowarzyszenia „Rosyjski Dom na rzecz Międzynarodowej Współpracy Naukowej i Technologicznej”), przyznany podczas 21. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Innowacji ITEX w Kuala Lumpur, Malezja (lider zespołu)
- Złoty medal Korea Invention Promotion Association (Koreańskiego Stowarzyszenia Promocji Wynalazków) za niezwykłą kreatywność w opracowaniu projektu „Domowa Klinika Rehabilitacji – System Telerehabilitacji”, przyznany podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków (SIIF – Seoul International Invention Fair) w Seulu, Korea (lider zespołu)
- Złoty medal Korea Invention Promotion Association (Koreańskiego Stowarzyszenia Promocji Wynalazków) za niezwykłą kreatywność w opracowaniu projektu „Platforma Badań Zmysłów”, przyznany podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków (SIIF – Seoul International Invention Fair) w Seulu, Korea (lider zespołu)
- Nagroda specjalna Taiwan Invention Association (Tajwańskiego Stowarzyszenia Wynalazków) w uznaniu wynalazku „Platforma Badań Zmysłów”, który może znacząco poprawić jakość życia w domu, przyznana podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków (SIIF – Seoul International Invention Fair) w Seulu, Korea (lider zespołu)
- Dyplom Association „Russian House for International Scientific and Technological Cooperation” (Stowarzyszenia „Rosyjski Dom na rzecz Międzynarodowej Współpracy Naukowej i Technologicznej”), przyznany za system telerehabilitacji „Domowa Klinika Reabilitacji”, podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków (SIIF – Seoul International Invention Fair) w Seulu, Korea (lider zespołu)
- Srebrny medal oraz Nagroda Kobiet-Wynalazców (Female Inventor Award) za projekt „Platforma Badań Zmysłów” przyznane podczas międzynarodowej wystawy Taipei International Invention Show & Technomart (INST) w Tajpej, Tajwan (lider zespołu)
- Złoty medal za projekt „Platforma Badań Zmysłów” przyznany podczas VI Międzynarodowego Salonu Wynalazczości i Nowych Technologii „Nowe Czasy” w Sewastopolu, Ukraina (lider zespołu)
- Złoty medal z wyróżnieniem 58. Międzynarodowych Targów Wynalazczości Brussels EXPO INNOVA 2009 za Platformę Badań Zmysłów (lider zespołu)
- Złoty medal za „System telerehabilitacji słuchowej pacjentów korzystających z implantu ślimakowego” przyznany podczas 108. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Złoty medal dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za „Interfejs multimodalny do sterowania komputerem za pomocą gestów warg i języka” przyznany podczas 108. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Srebrny medal za „Graficzny interfejs multimodalny”, przyznany podczas 108. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Nominowanie przez Ministra Zdrowia do nagrody United Arab Emirates Health Foundation Prize (Fundacji Zdrowia Emiratów Arabskich) w konkursie pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (indywidualnie)
- Złoty medal za projekt „Mobilne systemy multimedialne do badań przesiewowych słuchu i mowy”, przyznany podczas 36. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości w Genewie, Szwajcaria (lider zespołu)
- Srebrny medal za „System monitorowania hałasu w środowisku” przyznany podczas 36. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości w Genewie, Szwajcaria (lider zespołu)
- Złoty medal za „System do zdalnej regulacji procesora prędkości implantu ślimakowego” przyznany podczas 57. Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (indywidualnie i lider zespołu)
- Złoty medal „Brussels Innova Eureka Competition” i dyplom za „System do zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego”, przyznany przez rumuńskie Ministerstwo Edukacji, Badań Naukowych i Młodzieży oraz Krajową Agencję ds. Badań Naukowych w Rumunii podczas 57. Belgijskich i Międzynarodowych Targów Innowacji Technologicznych „Brussels Eureka!” w Brukseli, Belgia (indywidualnie)
- Nominacja dla urządzenia Kuba Mikro AS do finału konkursu „World Cup of Computer Implemented Invention” w Pekinie, Chiny (lider zespołu)
- Nominowanie przez Ministra Zdrowia do międzynarodowej nagrody naukowej Prince Mahidol Award Foundation (Nagrody Fundacji Księcia Mahidola) w Bangkoku, Tajlandia (indywidualnie)
- Złoty medal za projekt „Materiały szklano-jonomerowe dla otochirurgii”, przyznany podczas 107. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (indywidualnie)
- Złoty medal dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za audiometr do badań przesiewowych słuchu Kuba Mikro AS, przyznany podczas Międzynarodowego Salonu Wynalazczości w Genewie, Szwajcaria (lider zespołu)
- Złoty medal za audiometr Kuba Mikro AS przyznany w konkursie World Cup of Computer Implemented Inventions podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły – Innowacje – Nowe Produkty” iENA w Norymberdze, Niemcy (lider zespołu)
- Złoty medal za audiometr skriningowy do badań słuchu u noworodków i niemowląt, uznane za unikalne osiągnięcie wśród wynalazków z dziedziny ochrony zdrowia, przyznany podczas 104. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Złoty medal za urządzenie do przesiewowych badań słuchu Audiometr S (Kuba Mikro AS) podczas 54. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Innova” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Dyplom dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu za urządzenie do badań przesiewowych słuchu metodami obiektywnymi i audiometrycznymi oraz aktywną działalność naukowo-techniczną i duże osiągnięcia zaprezentowane podczas wystawy „Brussels Eureka!”, przyznany przez Federalną Agencję ds. Przemysłu w Rosji i rosyjski Komitet Organizacyjny Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka!” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Dyplom uznania i tytuł „Mecenas Telemedycyny w roku 2005” dla Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznany przez ISfTeH – International Society for Telemedicine & eHealth i Polskie Towarzystwo Telemedycyny (lider zespołu)
- Złoty medal za urządzenie Kuba Mikro do przesiewowych badań słuchu u noworodków i niemowląt, unikalne osiągnięcie wśród wynalazków z dziedziny ochrony zdrowia, przyznany podczas 103. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Portal Telewelfare.com zawierający multimedialne systemy do badania słuchu, szumów usznych, mowy i wzroku finalistą konkursu Komisji Europejskiej „eEurope Awards for eHealth” na najlepsze zastosowanie technologii informatycznej w ochronie zdrowia, zorganizowanego w Cork w Irlandii (lider zespołu)
- Certyfikat International Association of Registered Certified Tomatis Consultants (IARCTC) – międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego certyfikowanych konsultantów metody Tomatisa – uprawniający do prowadzenia terapii metodą Tomatisa (indywidualnie)
- Złoty medal za „System multimedialny do badania słuchu, mowy i wzroku”, przyznany podczas 102. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu, Francja (lider zespołu)
- Złoty medal przyznany podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia za urządzenie do badania słuchu (lider zespołu)
- Złoty medal przyznany podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia za multimedialne systemy do badania słuchu, wzroku i mowy (lider zespołu)
- Nagroda Ministra Belgii za „Multimedialne systemy do badania słuchu, wzroku i mowy”, przyznana podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Puchar Ministra Kształcenia i Pracy Regionu Walonii za unikalne urządzenie do badań przesiewowych uszkodzeń słuchu u noworodków „Kuba Mikro”, przyznany podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Grand Prix International – nagroda główna Organisation Mondiale de la Presse Périodique (Światowej Organizacji Prasowej) za „Multimedialne systemy do badania słuchu, wzroku i mowy” przyznana podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Złoty medal Jury i medal Croatian Inventors Association (Zrzeszenia Wynalazców Chorwackich) za unikalne urządzenie do badań przesiewowych uszkodzeń słuchu u noworodków – Kuba Mikro, przyznane podczas 51. Światowej Wystawy Wynalazczości i Nowych Technologii „Brussels Eureka” w Brukseli, Belgia (lider zespołu)
- Wyróżnienie, w kategorii zdrowie i jakość życia, za „System Powszechnych Badań Słuchu SŁYSZĘ” – najlepszy serwis udostępniony w Internecie, przyznane podczas ogólnoświatowego konkursu zorganizowanego przez Komisję Europejską „Stockholm Challenge Award 2000” w Sztokholmie, Szwecja (lider zespołu)
- Nominacja dla „Systemu Powszechnych Badań Słuchu SŁYSZĘ” (w kategorii wsparcie dla obywateli i poprawa demokracji dzięki multimediom) jako jednego z 25 najlepszych europejskich produktów multimedialnych zgłoszonych w konkursie „EuroPrix MultiMediaArt” (zorganizowanym przez Komisję Europejską) i zaprezentowanych podczas Frankfurt Book Fair (Międzynarodowych Targów Książki i Multimediów we Frankfurcie), Niemcy (lider zespołu)
- Dyplom za wyróżniające się prezentacje na międzynarodowym kongresie The Second Asia Pacific Symposium on Cochlear Implants and Related Sciences w Seoulu (Korea) za referat pt. The first auditory brainstem implantation in Poland (indywidualnie)