Podczas XXXV World Congress of Audiology, czyli Światowego Kongresu Audiologii, który odbędzie się w Warszawie i Kajetanach w dniach 10-12 kwietnia 2022 r., na pokazie przedpremierowym, odbędzie się światowa premiera filmu dokumentalnego „Moja Sonata Księżycowa”. Dokument ten wyreżyserowany przez Barbarę Kaczyńską, we współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, opowiada o utalentowanym laureacie I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” – Grzegorzu Płonce. Ta niezwykła historia pokazuje bezprecedensowe osiągnięcia w nauce, dzięki którym pacjent z głębokim niedosłuchem, po wszczepieniu implantu ślimakowego przez prof. Henryka Skarżyńskiego, rozwija się muzycznie i staje się fenomenem medycznym. Pokazana w filmie dokumentalnym historia Grzegorza, okazała się inspiracją dla twórców filmu fabularnego pt.: „Sonata”.
Grzegorz Płonka jest pacjentem prof. H. Skarżyńskiego i Instytutu od 2007 r. Przez długie lata chłopiec był nieprawidłowo diagnozowany. Dopiero w wieku 13 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Wcześniej podejrzewano autyzm i głębokie upośledzenie umysłowe. Prof. Henryk Skarżyński przyznaje, że „wszczepienie Grzegorzowi implantu ślimakowego było jedną z moich trudniejszych decyzji w medycynie pomimo, że zoperowałem już ponad 215 tys. uszu”
„Kiedy wszczepiono mi implant, to było dla mnie coś, czego się nie spodziewałem – usłyszałem śpiew ptaków. I ciągle chciałem ich słuchać” – wspomina Grzegorz. – „Po założeniu implantu, wszystko się zmieniło, wszystko było nowe. Zacząłem słuchać, bawić się dźwiękami i po prostu zakochałem się w muzyce. Dzięki implantowi, mogę dziś usłyszeć całą orkiestrę, flety, wysokie dźwięki”. Dzięki ciężkiej pracy nauczył się grać „Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena i został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” w 2015 r. Grzegorzowi udało się i ukończył szkolę muzyczną pierwszego stopnia, kursy informatyczne, wydał własną płytę i prowadzi swój kanał na portalu You Tube. Interesuje się fotografią, robi zdjęcia roślin i gór. Sam nauczył się stroić fortepian. Dla prof. Henryka Skarżyńskiego i Jego zespołu pozostanie jednak przede wszystkim ambasadorem tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie.
W 2017 roku, podczas Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach, dokument ten otrzymał Doroczną Nagrodę Specjalną Radia Kielce „za artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”.
Barbara Kaczyńska pełni w Instytucie funkcje Kierownika Artystycznego Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” oraz Programu Naukowo-Muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. W 2017 roku ukończyła Wydział Reżyserii w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Wcześniej zaś uzyskała wykształcenie muzyczne, dziennikarskie i polonistyczne. Jest również śpiewaczką operową (mezzosopran).