W swoim wykładzie prof. Henryk Skarżyński wielokrotnie podkreślał, że jedną z podstaw rozwoju współczesnego społeczeństwa jest komunikacja, dostęp do informacji oraz ich wymiana. Podczas, gdy na początku XX wieku o funkcjonowaniu człowieka i jego pozycji w społeczeństwie w ponad 90 % decydowały umiejętności manualne, obecnie podstawowe znaczenie – u ponad 90 % – ma zdolność komunikacji. Dobry słuch jest do niej niezbędny. Do historii przeszły słowa Seneki „Nie jest dobrze wszystko widzieć, nie jest dobrze wszystko słyszeć’. Medycyna robi jednak wszystko, aby pomóc tysiącom a nawet milionom ludzi, którzy z powodu różnego typu niedosłuchów nie mogą normalnie funkcjonować we współczesnym świecie.
Prof. Henryk Skarżyński przybliżył również największe osiągnięcia kierowanego przez niego Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii Patologii Słuchu. Dziś Centrum oraz stworzona przez prof. Skarżyńskiego „polska szkoła otochirurgii” są rozpoznawalną w świecie marką i wizytówką polskiej nauki i medycyny w świecie. Od 16 lat w Kajetanach wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Wiele zabiegów chirurgicznych przeprowadzono tutaj po raz pierwszy w świecie. Specjaliści z Centrum są pionierami we wszczepianiu różnych implantów słuchowych u nowych grup pacjentów. To w Kajetanach została także opracowana i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz rozwijane są innowacyjne narzędzia telemedyczne. Centrum jest też wyjątkowym ośrodkiem dydaktycznym i naukowo-badawczym. Prowadzona jest w nim rozległa współpraca naukowa, kliniczna i dydaktyczna z kilkudziesięcioma krajami świata. Specjaliści z Kajetan realizują na czterech kontynentach pionierskie programy badań przesiewowych pod kątem wczesnego wykrywania wad słuchu.
Podczas spotkania wystąpił także prezes Okręgowej Izby Lekarskiej dr Łukasz Jankowski, który opowiedział o kampanii społecznej #WspólneŚwięta przeprowadzonej pod koniec zeszłego roku. Jej celem było wskazanie problemu pozostawiania osób starszych w szpitalu w okresie świątecznym bez wyraźnych wskazań medycznych. W akcję plakatowania większości (ponad 35) mazowieckich szpitali zaangażowało się blisko 100 lekarzy.
Obecni na Spotkaniu goście mieli także okazję posłuchać o inicjatywie „Medyczna Racja Stanu” mówili jej autorzy: prof. Leszek Czupryniak, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, dr Michał Sutkowski, Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, Anna Jasińska, rzecznik prasowy „Medycznej Racja Stanu” oraz dr Paweł Kowal. „Medyczna Racja Stanu”, nad którą Honorowy Patronat objął Kardynał Nycz to projekt mający na celu wypracowanie programu zmian w systemie ochrony zdrowia.
Spotkanie zakończyły życzenia od Ministra Łukasza Szumowskiego i Kazimierza Kardynała Nycza, skierowane do całego środowiska medycznego, w których obaj szczególnie podkreślali rolę wzajemnej życzliwości i szacunku do pacjenta.