Paneliści dyskutowali m.in. na temat znaczenia medycyny pracy w systemie ochrony zdrowia, miejsca zdrowia w innowacyjnej gospodarce państwa, znaczenia modeli epidemiologicznych i ekonomicznych w procesie podejmowania decyzji, a także nad rolą sektora prywatnego i sektor publicznego w nowoczesnym systemie ochrony zdrowia.
Uczestnicy panelu poświęconego współpracy sektora prywatnego z publicznym wskazali, że głównym wyzwaniem, przed jakim stoi sektor prywatny są problemy z kontraktowaniem, natomiast sektor publiczny musi w sposób rozsądny zagospodarować i wykorzystać środki finansowe.
– Współpraca pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym w służbie zdrowia jest niezbędna. Jeśli cofniemy się o kilkanaście, kilkadziesiąt lat to okaże się, że sektor prywatny zmienił na zawsze szpitale publiczne – w kontekście jakości usług, wydolności, dostępności. Uświadomił, także że leczenie kosztuje. Pokazał, że można leczyć szybciej, lepiej i mniej kosztownie -powiedział podczas dyskusji prof. Henryk Skarżyński – Nagle okazało się, że w szpitalach publicznych wcale nie brakuje łóżek dla pacjentów, a jest ich za dużo, bo pacjenci nie musieli wiele dni leżeć w szpitalach z drobnymi schorzeniami. Zarówno sektor prywatny jak i publiczny oczekuje lepszego systemu ochrony zdrowia. Wiele powinno być zmienione. Pacjenci powinni otrzymać lepsze świadczenia w krótszym czasie, politycy zaś nie powinni obiecywać rzeczy nierealnych, bo zmiany są procesem. Należy pamiętać, że zdrowie jest naszym kapitałem, a my sami musimy też zmienić swoje nastawienie do nawyków – dodał prof. Skarżyński.
Kongres Szczyt Zdrowie 2018 odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia w wydarzeniu wzięli udział wysokiej rangi menadżerowie, politycy, urzędnicy, przedstawiciele sektora publicznego, świata biznesu oraz organizacji pozarządowych.
Fot. W. Górski.