Pod nieobecność Profesora wyróżnienie odebrał dyr. Jerzy Mazur, który powiedział:
„W imieniu prof. Henryka Skarżyńskiego chciałbym serdecznie podziękować za tak szczególne wyróżnienie, które jest także zobowiązaniem dla niego do dalszej pracy na rzecz polskiej nauki i przede wszystkim polskich pacjentów. Wierzę, że będzie to czynił tak, jak potrafi najlepiej”.
Prof. Skarżyński, który jest obecnie na konferencji naukowej w USA, po otrzymaniu tej informacji przesłał nam w nocy specjalne podziękowania:
„Dziękuję wszystkim tym, którzy uwierzyli mi, że warto zrobić coś dla innych, warto ciągle pokazywać nasz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w jak najlepszym, właściwym dla jego osiągnięć świetle. Z okazji ogłoszenia wyników jubileuszowego, 15-stego plebiscytu „Listy Stu” chciałbym przypomnieć, że jako jeden z kilku przedstawicieli medycyny i ochrony zdrowia, byłem we wszystkich pierwszych setkach w całej historii tego rankingu (9 razy w pierwszej dziesiątce, w tym 2 razy na pierwszym miejscu) i zawsze dzieliłem się tymi sukcesami, ze wszystkimi, którzy wspierali moje działania, rozumieli ich sens i znaczenie dla codziennego naszego funkcjonowania”.
Miniony rok upłynął prof. Henrykowi Skarżyńskiemu pod znakiem licznych wyzwań na polu zawodowym. W imieniu Komitetu Nauk Klinicznych PAN prof. Skarżyński podjął w ub. roku pilotażowe prace, których celem było opracowanie Wielospecjalistycznego Programu Profilaktycznego, dotyczącego wsparcia zdrowia Polaków, zwłaszcza seniorów. Efekt? Podczas całej trasy „Lata z Radiem”, w różnych regionach kraju, prowadzone były różnorakie badania przesiewowe i akcje informacyjne. Program będzie realizowany w tym roku ponownie, na jeszcze większa skalę.
W 2017 r. obchodzono także 25 rocznicę pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Skarżyńskiego implantu ślimakowego dorosłej osobie niesłyszącej.
„Zorganizowaliśmy także 3 światowe i 2 krajowe konferencje naukowe. Najważniejszym klinicznym wydarzeniem była niewątpliwie światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego typu Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler, który wszczepiłem podczas przeprowadzanych na żywo operacji w marcu 2017 r. Operacje obejrzało ponad 250 czołowych specjalistów z otochirurgii, audiologii i inżynierii biomedyczne z całego świata. Operacje pokazowe, które odbyły się w Światowym Centrum Słuchu były światową premierą. To dla mnie wielki powód do dumy! – wspomina prof. Skarżyński w specjalnym wywiadzie dla „Pulsu Medycyny”.
Niewątpliwym wspólnym osiągnięciem zespołu Instytutu było także przeprowadzenie w ubiegłym roku, w sumie, blisko 20 tys. procedur chirurgicznych w obszarze otochirurgii, rynochirurgii, fonochirurgii oraz otolaryngologii ogólnej u dzieci i dorosłych. W tym zakresie placówka jest niekwestionowanym liderem światowym od ponad 15 lat.
Redakcja „Pulsu Medycyny” przedstawiła jurorom do oceny nominację ponad 300 osób do obu wyróżnień. Wyboru dokonało jury złożone z 36 wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny i ośrodków w kraju, a także ekspertów ochrony zdrowia, przedstawicieli organizacji pacjentów oraz redakcji „Pulsu Medycyny”.
– Liczba wybranych, wybitnych specjalistów w medycynie w Polsce nie kończy się na setnym numerze Listy – mówi Małgorzata Konaszczuk red. naczelna „Pulsu Medycyny” – Uświadamiamy to sobie za każdym razem, gdy tę Listę przygotowujemy. Z wielkim trudem ograniczamy liczbę nominowanych do 300 osób, gdyż jest jeszcze wielu, którzy zasługują na wyróżnienie. Jesteśmy krajem bogatym mądrością naszych wybitnych lekarzy i specjalistów w ochronie zdrowia. – dodała red. Konaszczuk.
W uroczystej gali, podczas której ogłoszono wyniki plebiscytu Lista Stu 2017, uczestniczyły wybitne postaci polskiej medycyny, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz instytucji mających wpływ na kreowanie polityki zdrowotnej.