Grzegorz Płonka od 2007 r. jest pacjentem Instytutu, od urodzenia był obarczony szeregiem wad wrodzonych. Przez długie lata chłopiec był nieprawidłowo diagnozowany. Dopiero w wieku 13 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Wcześniej podejrzewano autyzm i głębokie upośledzenie umysłowe.
„Kiedy wszczepiono mi implant, to było dla mnie coś, czego się nie spodziewałem – usłyszałem śpiew ptaków. I ciągle chciałem ich słuchać” – wspomina Grzegorz. – „Po założeniu implantu, wszystko się zmieniło, wszystko było nowe. Zacząłem słuchać, bawić się dźwiękami i po prostu zakochałem się w muzyce. Dzięki implantowi, mogę dziś usłyszeć całą orkiestrę, flety, wysokie dźwięki”.
Podczas Gali Grzegorz Płonka zagrał swój autorski utwór fortepianowy „Zegar” i sonatę Księżycową L. van Beethovena. Nagrodę Roku „Człowiek Bez Barier” wręczała Grzegorzowi Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda, podkreślając, że
„na co dzień można przełamywać bariery. Obserwując Państwa dokonania nie mogę nie zauważyć, że niepełnosprawność w niczym w niczym nie ogranicza, aby realizować ambitnie zamierzenia. Państwa silna wola i determinacja w działaniu sprawiają, że wzmacniają integrację społeczną”.
W gali uczestniczyła również Pierwsza Dama Ukrainy Pani Marina Poroszenko, która zwracając się do wszystkich nominowanych mówiła
„Na co dzień musimy pamiętać, że jesteśmy różni, ale jednocześnie jesteśmy równi. Zgodnie z tą zasada żyje Europa i Polska”.
Grzegorz Płonka bardzo często podkreśla, że nigdy nie wolno poddawać się w walce o swój rozwój, edukację i marzenia. Odbierając nagrodę oprócz szczerych podziękowań powiedział wzruszony:
„przez długie lata walczyłem o to wszystko, żeby udowodnić, że mogę. Teraz mogę grać tak jak zawodowi pianiści”. Szczególne podziękowania laureat skierował do prof. Henryka Skarżyńskiego, który wymyślił Festiwal „Ślimakowe Rytmy”, gdzie Grzegorz miał możliwość po raz pierwszy zaprezentowania swoich umiejętności. Po zakończeniu gali, podczas jednego z wielu wywiadów jakich Grzegorz udzielił dla mediów powiedział, że „gdyby Profesor Skarżyński urodził się wcześniej, Beethoven by słyszał”.
Konkurs „Człowiek Bez Barier” został zainicjowany w 2003 roku z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przez magazyn „Integracja”. Celem Konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Odnoszą oni sukcesy w biznesie, są także artystami, sportowcami lub liderami społeczności lokalnych. Konkurs pokazuje, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi, odbierać marzeń, kojarzyć się z biernością, nieszczęściem i wykluczeniem społecznym. Laureaci oraz finaliści inspirują i motywują do przełamywania barier w życiu. W czternastu dotychczasowych konkursach nagrodzono 78 osób.
W Jury 14. Konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej uczestniczyli Iwona Bandych-Najdowska – Dyrektor Biura Marketingu Poczty Polskiej S.A., Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange, Piotr Śliwowowski – Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Grażyna Malanowicz – Członek Rady Fundacji PZU, Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Łukasz Stajuda – Prezes Zarządu Fundacji LOTTO Milion Marzeń, Agnieszka Sprycha – Szef Mediów i Wydawnictw Integracji oraz Grażyna Wereszczyńska – Dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Kancelarii Prezydenta RP.
Podczas gali „Człowiek Bez Barier 2016” wyróżnienia otrzymali: Bawer Aoondo-Akaa, Ewa Durska, Jolanta Golianek, Cezary Kopiczko, Osobowość Internetowa – Rafał Miszkiel. Nagroda specjalna – Natalia Partyka. Nagroda Publiczności – Bawer Aondo-Akaa.